Gyakran ismételt kérdések
A hívásokat szakasszisztensek fogadják. Teljes körű felvilágosítást tudnak adni a feltett kérdésekkel kapcsolatban, amennyiben mégsem, akkor megkeresik rá a megoldást.
Nincs várólista, ahogy a kivizsgálás megtörténik és nincs semmi olyan eltérés, amelyet kezelni kellene, el lehet kezdeni a kezelést (akár inszemináció, akár in vitro fertilizáció („lombik”)).
A kezelés elvégzése között nincs különbség.
Az időpontfoglalás minden esetben telefonon történik, hétköznap 8:00-15:30 között. Napi több száz hívásunk van, melyeket folyamatosan fogadunk, azonban a vonal terheltsége miatt elképzelhető, hogy sokszor foglalt jelzést hallanak. Igyekszünk minél több hívásra válaszolni, így kérjük, hogy ilyen esetben türelmesen próbálkozzanak újra. Stimulációs ultrahangra történő időpont egyeztetésnél (follikulometria) a kezelési táblázat mindig legyen Önnél! A hölgyek a saját vizsgálatukra maguk egyeztessenek időpontot, mert több olyan kérdésünk van, amire a férjek, partnerek nem mindig tudnak válaszolni.
Van lehetőség más meddőségi centrumból intézetünkbe jönni. Az ott készült eredményeket ki kell kérni. Más intézetben történő kezelés közben nincs lehetőség átjelentkezésre, csak lezárt kezelések után. Intézeten belüli orvosváltás lehetséges a befejezett kezelés után.
A Dunamenti REK Reprodukciós Központ nem fogad be más intézetből származó embriókat. Embriók, ivarsejtek átszállítása másik intézetbe csak a befogadó intézet engedélyével lehetséges.
Van lehetőség adományozott embriók beültetésére. Amennyiben még nem a páciensünk, időpontot kell kérni egy első konzultációra. Amennyiben már a páciensünk, a kezelőorvosával kell egyeztetnie. Az, hogy ki, mikor kerülhet sorra, a felajánlott embriók számától függ. A várakozók száma több, mint a felajánlott embriók száma.
Petesejt fagyasztást csak megfelelő orvosi indikáció alapján lehet végezni (pl.: tervezett onkológiai kezelés előtt, ha nem tud a partner spermiumot leadni a petesejtleszívás napján). Saját célra, későbbi felhasználás céljából petesejt fagyasztás nem végezhető az aktuális rendelkezések szerint.
Csak a NEAK által finanszírozott kezelések esetén lehet igénybe venni utazási kedvezményt. Mindig a recepción való bejelentkezéskor kell az igényt jelezni.
Igen, az aznapi megjelenésről és a stimuláció megkezdéséről módunkban áll igazolást kiállítani. Amelyik fél csak kísérőként jön, és nincs saját vizsgálata, részére nem tudunk igazolást kiadni. Mindenki csak a saját igazolását tudja kikérni. Kezelés alatti igazolás kiadása a fél éves védettségről úgy lehetséges, hogy a stimuláció kezdete és a visszaültetés dátuma van feltüntetve az igazoláson. Ez az igazolás akkor érvényes fél évig, ha a terhességi teszt pozitív a beavatkozás után. Amennyiben negatív, akkor érvényét veszti. Újabb kezelésnél újra kiadható. Apasági igazolás kiadása csak élettársak esetén szükséges. Kétféle igazolás létezik: szülés előtti és szülés utáni. Egyik sem használható fel a másik helyett. Az igényt telefonon kell jelezni az intézetnek, majd egy kérelmet kell kitölteni. A kitöltött, visszaküldött kérelem megérkezését követően tudjuk az aláírt igazolást kiadni.
Azoknak a pároknak, akik élettársi kapcsolatban állnak, a reprodukciós kezelések megkezdése előtt szükséges beszerezni egy közjegyzői közokiratot, mert ennek hiányában nem végezzük el a kezelést.
Ez teljesen egyéni, a ciklus hosszúságától függ. Általában a kezelés ideje 2-3 hét.
Ez minden páciensnél egyéni mérlegelést igényel, nagyban függ a munkavégzés jellegétől. A kezelőorvos javaslatát szükséges követni.
Igen, a kezelőorvossal egyeztetve.
Egy éven belül máshol készült eredményeket elfogadjuk (pl. alaphormonok, rákszűrés, Chlamydia szűrés, HIV, hepatitis szűrés, átjárhatósági vizsgálat, spermavizsgálat, DNS fragmentáció).
Az orvosok által elrendelt gyógyszerek receptjeinek felírása elektronikusan történik az EESZT-be feltöltve.
Alaphormon meghatározás (ciklus 2-5. napja között: FSH, LH, ösztradiol, prolaktin, TSH, Anti-Müllerian hormon), petevezeték átjárhatósági vizsgálat, méhnyakrák szűrés.
Anamnézis felvétele, a korábban küldött leletek kiértékelése, további vizsgálatok elrendelése és a kezelési opciókról való egyeztetés az orvossal.
A vizsgálat rövid ideig tart, kellemetlenséggel, minimális fájdalommal járhat, de ez az egyéni fájdalomküszöbtől függ.
Nem szükséges, sőt bőséges folyadékfogyasztás javasolt.
Női: vérkép, vércukor, májfunkció (Se-bilirubin, SGOT, össz. fehérje, albumin), Na, K, Creatinin, vércsoport + Rh, HIV, HbsAg, HCV, RPR, EKG-háziorvosi vizsgálat, egy éven belüli citológiai eredmény
Férfi: HIV, HbsAg, HCV, RPR
Az új szabályozás szerint nem szükséges várakozási időt tartani két NEAK által finanszírozott IVF kezelés között, hacsak a kezelőorvosa nem rendeli másképpen.
Az injekciókat célszerű minden nap ugyanabban az időpontban, az orvosával egyeztetve beadni. A gyógyszer bejuttatása a subcutan szövetbe történik a hasfalon (a köldök körüli 2,5 cm-es területet ne használjuk injekciózásra). Az injekciók beadásában, az öninjekciózás elsajátításában az asszisztensek segítséget nyújtanak. Az interneten a különböző beadási technikákról filmek, tájékoztatók érhetőek el.
A rendelkezésre bocsájtott nyilatkozaton feltüntetett lehetőségek közül (fagyasztás + tárolás, megsemmisítés, embrió adományozásra felajánlás) írásban kell nyilatkozni.
Általában az első vagy a második tüszőmérő ultrahang után lehet kalkulálni a petesejt leszívás dátumát. A tüszők nagysága határozza meg a petesejt leszívás idejét. A leszívás altatásban történik, ezért éhgyomorral kell érkezni. Előtte éjféltől enni és inni nem szabad. Kórházi benntartózkodásra nem kell készülni. A páciensek ékszer, smink, piercing és értékek nélkül érkezzenek. A petesejt leszívás után 2-3 órás megfigyelést követően a pácienseket kísérővel engedjük haza. Az altatást követően, aznap autóvezetés nem megengedett. A leszívást követően a táplálék és folyadékfogyasztás nincs korlátozva, javasolt bőséges folyadékbevitel és fehérjedús ételek fogyasztása. A petesejt leszívás és az embriótranszfer között a házasélet nem javasolt. Az embrió visszaültetés időpontját az orvos és a biológus együttesen határozzák meg. Általában az 5. napon szokott történni, de lehet korábban is. Az embrió beültetést követően a páciensnek nyugalom és a lelki-fizikai megterhelés kerülése szükséges.
A menstruáció első napja. Amennyiben a vérzés délután jelentkezik, az csak a 0. napnak számít.
Egy stimulációs folyamat során az eredményesség érdekében a kezelőorvos által meghatározott időpontban meg kell jelenni vérvételen és ultrahang vizsgálaton, akár heti több alkalommal is.
Igen
3-5 nap. Amennyiben a DNS fragmentáció magas (>35%), a tervezett petesejtleszívás előtt többszöri ejakuláció és csak egynapos önmegtartóztatás javasolt. Erről kezelőorvosával egyeztessen.
Nem szükséges
A HCG meghatározástól számított 2-3 hét múlva.
A területileg illetékes terhesgondozó felkeresése.